header5

W grę wchodzą tylko dwie daty

Komitet Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie to stowarzyszenie, którego członkowie postanowili sobie za cel uczczenie 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości poprzez budowę w Rzeszowie monumentu ku czci Józefa Piłsudskiego. Ich plany ziszczą się w roku 2019, gdyż kończą się już wszystkie sprawy formalne, konieczne do rozpoczęcia prac budowlanych i odlewniczych.

Dzisiaj, w dniu 16 marca 2019, przedstawiciele Komitetu oraz Komisji Konkursowej, która spośród nadesłanych prac wyłoniła w roku 2016 wykonawcę rzeźby w osobie artysty rzeźbiarza Władysława Dudka z Krakowa, podpisują protokół końcowy odbioru modelu rzeźby w skali 1:1. Umożliwia to przystąpienie do kolejnego etapu pracy polegającego na odlaniu rzeźby w brązie.

Rzeźba z pracowni Władysława Dudka powędruje do odlewni w Krakowie, a głównym wykonawcą prac będzie firma Łukasza Siuty z Krakowa. Wygrał on przetarg ogłoszony przez Gminę Miasto Rzeszów na wykonanie prac budowalnych na placu Wolności w Rzeszowie, gdzie będzie stał pomnik,  oraz na wykonanie odlewu.

Pomnik wraz z cokołem będzie miał ok. 8,5 m wysokości.

Protokół oprócz artysty Władysława Dudka, przedstawiciela firmy budowlanej Łukasza Siuty, podpisują: dr Dariusz Zięba - Przewodniczący Komitetu, Klaudiusz Nowak - Przewodniczący Komisji Konkursowej, Wacław Chmiel Piechociński - Członek Zarządu Komitetu, Kazimierz Myrda - Skarbnik Komitetu, Zofia Mitał - artysta rzeźbiarz, Członek Komisji Konkursowej.

Zakończenie prac budowlanych i montażowych planowane jest na koniec czerwca i wtedy będzie ustalana data odsłonięcia pomnika. W grę wchodzą tylko dwie daty: 15 sierpnia lub 11 listopada, gdyż odsłonięcie pomnika powinno być wydarzeniem na skalę całego kraju.

 

tvp3 rzesz 17 marca 2019
Rzeszowski pomnik Józefa Piłsudskiego jest już prawie gotowy (Aktualności TVP3 Rzeszów, 17 marca 2019)

 

Odsłon artykułów:
19446