header5

Kalendarium wyprawy na Litwę

3 maja 2019

Delegacja Komitetu Budowy Pomnika i Związku Piłsudczyków zawitała w miejscowości o sympatycznej nazwie Powiewiórka. To tutaj znajduje się Kościół św. Kazimierza, w którym 15 grudnia 1867r. został ochrzczony Józef Klemens Piłsudski. Na zdjęciach widoczna jest chrzcielnica i księga pamiątkowa.

 

Kolejnym punktem wyprawy były Pikieliszki. Mieści się tam wyremontowany dwór, do którego w letnie dni przyjeżdżał na odpoczynek Józef Piłsudski wraz ze swoją rodziną. W dworku znajduje się muzeum upamiętniające Naczelnika Państwa.

4 maja 2019

Członkowie Komitetu Budowy Pomnika Marszałka Józefa Piłsudskiego w Rzeszowie oraz członkowie i sympatycy Związku Piłsudczyków RP O/ Rzeszów i O/ Harta zwiedzali m.in. Kamienicę w Wilnie, gdzie mieszkał i tworzył Adam Mickiewicz.

Niezapomnianym przeżyciem było przyłączenie się do marszu Polaków mieszkających na Litwie. Uroczysty pochód uczcił Dzień Konstytucji 3 Maja, Dzień Polonii i Polaków za granicą oraz przypadającą w tym roku 30. rocznicę założenia Związku Polaków na Litwie.

Tuż przed marszem Artur Szczutek Prezes Oddziału Związku Piłsudczyków RP O/Harta udzielił wywiadu TV Litwa.

Więcej o marszu: https://nczas.com/2019/05/04/tysiace-polakow-maszeruja-w-wilnie-parada-polskosci-w-stolicy-litwy/

Odsłon artykułów:
35748